Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Core i7 11th Gen Touch
Price in Bangladesh
৳59,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳59,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 59,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-11700 11th Generation |
| Processor Speed | 16M Cache, up to 4.90 GHz |
| Screen Size | 14" 4K HDR IPS Touch with Dolby Vision, 500 nits, 100% DCI-P3 |
| RAM | 32GB LPDDR4x |
| Hard Disk | 512GB PCIe Gen 4 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics 16GB |
| Audio/Speaker | Dolby Audio with Dolby Voice, 2 User-Facing Mics |
| Networking | Intel 802.11 AX Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC |
| Webcam | HD Webcam with privacy shutter |
| Card Reader | Multi Card Reader |
| Battery | 57Whr |
| Keyboard | Spill-resistant, Backlight with white LED lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 16.9 x 317.5 x 226.9mm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.28 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T14S Gen 2 is a lightweight, thin laptop suitable for corporate and student use. It is powered by an Intel Core i7 11th generation processor, which runs at a maximum frequency of 4.90 GHz and has 16 MB of Cache. It has an HD camera webcam and hybrid infrared with shutter for privacy. This laptop has 16GB of LPDDR4x RAM with a high speed of 3200MHz to deliver fast, reliable and responsive performance for everyday tasks.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T14s Gen 2 Core i7 11th Gen Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★