Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 Core i7 12th Gen 2022
-15%
Price in Bangladesh
৳72,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳72,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 15%
৳85,000
৳ 72,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1280P 12th Gen with vPro Processor |
| Processor Speed | 24M Cache, up to 4.80 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS 300nits Anti-glare |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz RAM |
| Hard Disk | 256 GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Audio, Dual Speaker |
| Networking | Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2 x 2 + BT V5.1 |
| Webcam | HD |
| Card Reader | MicroSD Card reader |
| Battery | Integrated 39.3Wh , 65W USB-C (3-pin) |
| Keyboard | US International |
| Software | Free DOS |
| Dimensions (W x D x H) | 12.50 x 8.93 x 0.65" |
| Product Weight (Kg) | 1.22 Kg |
| Other Features | Thander Black |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 laptop is powered by an Intel Core i7 12th generation processor with Intel Iris XE graphics and 24 MB cache. The laptop comes with a 14" display that features WUXGA resolution, IPS IPS-type panel, anti-glare, 300 nits brightness, and 45% NTSC. The Lenovo laptop included 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 Core i7 12th Gen 2022 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★