Lenovo ThinkPad T470s Core i5 6th Gen 14" Touch Display
-22%
Price Range in Bangladesh
from
৳19,500
to
৳19,999
across 2 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳19,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳19,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen |
| Processor Speed | Up to 2.80GHz |
| Screen Size | 14" FHD, IPS Touch |
| RAM | 8GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 256GB SSD M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 5500 Series 6GB |
| Networking | WiFi 802.11 ac WLAN, Bluetooth 4.1 Combo with WiFi Card |
| Webcam | 720p HD webcam |
| Battery | 6-Cell l 48Wh |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.3 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T470s laptop is powered by an Intel Core i5 6th generation processor with a maximum turbo frequency of 2.80GHz. The laptop has a 14" FHD, IPS touchscreen display that allows all other tasks to be completed using the screen. It comes with WiFi 802.11 ac WLAN and Bluetooth 4.1 Combo with a WiFi Card for network connectivity. This Lenovo laptop is in very good condition with no internal or external issues.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T470s Core i5 6th Gen 14" Touch Display and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★