Lenovo ThinkPad T470S Core i5 7th Gen Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳20,500
to
৳21,500
across 3 sellers
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳20,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available. Prices range up to ৳21,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 20,500
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳22,500
৳ 21,000
Mirpur, Dhaka
Save 7%
৳23,000
৳ 21,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7260U 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.20 GHz, Up to 3.40 GHz, 4M Cache |
| Screen Size | 14" FHD IPS Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Networking | WiFi 802.11 ac WLAN, Bluetooth 4.1 Combo with WiFi Card |
| Webcam | HD Webcam with Microphone |
| Card Reader | Smart Card Reader |
| Battery | 4-Cell Type, |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x 0.79mm |
| Product Weight (Kg) | 1.3Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo ThinkPad T470S laptop is equipped with an Intel Core i5 7th generation powerful processor with a base frequency of 2.20 GHz, providing efficient performance for various tasks. It comes with 8GB of RAM, ensuring smooth multitasking, and has a storage capacity of 256GB SSD. In terms of display, the laptop features a 14" FHD display, providing clear and vibrant visuals. Additionally, it is equipped with an HD webcam for video conferencing and stereo speakers for high-quality audio output.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T470S Core i5 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★