Lenovo Thinkpad T470s Core i5 7th Gen Touch Laptop
-43%
Price in Bangladesh
৳17,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳17,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 43%
৳30,000
৳ 17,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 7th Generation |
| Processor Speed | 2.4 GHz Clock Speed |
| Chipset | Intel SoC |
| Screen Size | 14" Touchscreen Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio Stereo Speakers |
| Networking | Wi-Fi 802.11 b/g/n; Bluetooth; Ethernet LAN |
| Webcam | 720p HD webcam with single microphone |
| Card Reader | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Battery | 2 Hours Battery Backup |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x 0.79" |
| Product Weight (Kg) | 1.3 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
The Lenovo Thinkpad T470s laptop is designed to be light and thin which is ideal for business use. This laptop is powered by Intel Core i5 7th Gen high-performance processor operating system. This Lenovo laptop comes with a 14" FHD touchscreen that allows you to do all the tasks using the touchscreen without a keyboard. It comes with 8GB DDR4 memory and 256GB SSD that will give you smooth operation and store more data.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad T470s Core i5 7th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★