Lenovo ThinkPad T490 Core i5 8th Gen 256GB SSD
-5%
Price in Bangladesh
৳26,500
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳26,500 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳28,000
৳ 26,500
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th generation |
| Processor Speed | 3.90GHz maximum frequency speed |
| Screen Size | 14" Full HD IPS Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 5500 Series 6GB |
| Audio/Speaker | Built-in |
| Networking | LAN / Wi-Fi / Bluetooth |
| Webcam | HD Cam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Lithium-Ion battery |
| Keyboard | Spill Resistant, Bottom-Load Backlight with White LED Lighting |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 17.48 x 11.81 x 3.23 inch |
| Product Weight (Kg) | 2.04 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo T490 ThinkPad has a display of 14 inches that supports up to FHD resolution screen. It comes with an Intel Core i5 8th generation processor that can generate a 3.90GHz maximum frequency speed. Also, it includes 8GB RAM & 256GB SSD drive capacity and it supports Intel UHD graphics. Moreover, it has a powerful battery that can provide up to 4 hours of battery backup time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T490 Core i5 8th Gen 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★