Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i5 8th Gen 8GB RAM Touch
Price in Bangladesh
৳28,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳28,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 28,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8400 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.80 GHz, 9 MB Cache |
| Screen Size | 14" FHD IPS, anti-glare, touchscreen, 500 nits,e-privacy filter |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos Speaker System, 4 x 360-degree far-field microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 & Bluetooth V5.1 |
| Webcam | HD Camera |
| Battery | 4 Cell 51Wh Internal battery |
| Keyboard | Backlight |
| Dimensions (W x D x H) | 323mm x 217mm x 14.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo Thinkpad X1 Carbon laptop comes with 14" touchscreen display that features full HD resolution, IPS panel, anti-glare, 500 nits brightness. It is a powered by Intel Core i5 8th generation processor with integrated Intel UHD graphics. It has 8GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. It has backlight keyboard for typing in dark time.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i5 8th Gen 8GB RAM Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★