Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i7 6th Gen 16GB RAM
Price in Bangladesh
৳26,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-6600U 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.460GHz up to 3.0GHz, 5 MB Intel Smart Cache |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14 inch Nano Vessel display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | 2 x Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro & Bluetooth 5.1 or above |
| Webcam | Full HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell |
| Keyboard | Soft-Touch Deck Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.73 x 8.54 x 0.62" |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo Thinkpad X1 Carbon laptop comes with 16GB RAM DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity. It is powered by an Intel Core i7 6th generation processor with Intel UHD Graphics. This laptop has Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro and Bluetooth 5.1 network connectivity which makes internet browsing, video downloading, and other tasks faster. The laptop comes with a 14" display that features Full HD resolution, IPS panel, anti-glare,100% RGB, 400 nits brightness, LED backlight, narrow bezel, 60Hz refresh rate, and low blue light.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i7 6th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★