Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 7th Gen 8GB RAM
-14%
Price in Bangladesh
৳27,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 7th Gen |
| Processor Speed | 2.40GHz up to 3.0GHz |
| Screen Size | 14" FHD Nero Border Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel 4GB Graphic |
| Audio/Speaker | Dual Array Digital Microphone |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Polymer Battery |
| Dimensions (W x D x H) | 322.58 x 215.9 x 15.2 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.12 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon features a fast Core i7 7th-generation processor and a 14" Nero border display with a resolution of 1080 x 1920p. It contains 8GB of DDR4 RAM, 256GB of SSD storage, and an SD card reader. It also has a multi-touch gesture touchpad and a full HD webcam. Moreover, it supports dual array digital microphone.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 7th Gen 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★