Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i7 8th Gen 512GB SSD
Price in Bangladesh
৳40,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳40,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 40,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8550U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.80 GHz up to 4.00 GHz, 4 Core, 8 Thread, 8M Cache |
| Screen Size | 14" WQHD IPS, Anti-Glare, 300 nit |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4GB |
| Audio/Speaker | Stereo with Dolby Audio Premium |
| Networking | Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 & Bluetooth 5.2 |
| Webcam | HD 720p |
| Battery | 3-Cell 57 WH, integrated |
| Keyboard | Black Backlit English |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 323 x 217 x 14.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.09Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo Thinkpad X1 Carbon laptop is powered by Intel Core i7 8th generation processor which will be able to browse the web after a second. For network connectivity, this laptop comes with the latest Wi-Fi 6 AX201 802.11AX and Bluetooth 5.2 to provide fast and reliable connectivity to networks with multiple devices connected. There is also optional WWAN technology that allows for a secure connection just like a smartphone. This laptop has a 14" WQHD IPS, Anti-Glare, 300-nit display that will display videos impressively and experience a cinematic 4K Dolby Vision panel with High Dynamic Range technology.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad X1 Carbon Core i7 8th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★