Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Core i7 10th Gen
-5%
Price in Bangladesh
৳52,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳52,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 5%
৳55,000
৳ 52,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10610U 10th Generation |
| Processor Speed | 1.80 GHz Up to 4.90 GHz with Turbo Boost |
| Screen Size | 14" FHD IPS Anti-glare |
| RAM | 16GB |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Dolby Atmos |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX (2 x 2) & Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD 720p with Think Shutter privacy cover |
| Card Reader | 4 Cell 51Wh Internal battery |
| Battery | 4 Cell 51Wh Internal battery |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 323 x 217 x 14.9mm |
| Product Weight (Kg) | 1.09 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 is a laptop with an Intel core i7 10th processor that generates a speed of 1.80 GHz Up to 4.90 GHz. Also, It has 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It offers a 14.0" FHD IPS anti-glare display with 1920 x 1280p resolution. This Lenovo ThinkPad X1 laptop supports an integrated Intel UHD graphics card and Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11AX 2 x 2 & Bluetooth 5.1 networking.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 8 Core i7 10th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★