Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core i7 10th Gen with Pen
-6%
Price in Bangladesh
৳58,000
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳58,000 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳62,000
৳ 58,000
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10610U 10th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.8 GHz, up to 4.9 GHz with Turbo Boost, 4 Cores, 8 Threads, 8 MB Cache |
| Screen Size | 14" FHD IPS, Anti-glare, Touchscreen with Privacy Guard, 500nits, Dolby Vision, Display-HDR 400 |
| RAM | 16 GB LPDDR4 |
| Hard Disk | 512GB Nvme M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers, 2W x 2 and 0.8W x 2, Dolby Atmos |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2x2 Wi-Fi, Bluetooth V4.1 |
| Webcam | HD 720p with ThinkShutter privacy cover |
| Battery | 4 Cell, Li-Ion |
| Keyboard | Full Sized, Spill Resistant, Backlit with white LED lighting |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.35 Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Yoga is ultralight 2-in-1 business laptop that is a powered by Intel Core i7 10th generation powerful processor. It has 16GB DDR4 RAM which will provide responsive performance for daily tasks. It has 512GB SSD storage which will provide enough space for various documents, files and applications. This laptop comes with 14" touchscreen display that features 360 degree rotated display, full HD resolution, IPS type panel, anti-glare, 500nits brightness, and Dolby Vision.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Yoga Core i7 10th Gen with Pen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★