Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 7th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳28,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳28,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 28,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 7th Gen Processor |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40GHz up to 3.0GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" FHD Nero Border Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel 4GB Graphic |
| Audio/Speaker | Dual Array Digital Microphone<br> Dolby Audio X2<br> HD Audio Solution<br> Stereo Speakers |
| Networking | 802.11 a/b/g/n/ac & Bluetooth 4.1 |
| Webcam | Yes |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell Polymer Battery |
| Product Weight (Kg) | 1.12 Kg |
| Other Features | 322.58 x 215.9 x 15.2 mm Dimension |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad X1 Carbon features a fast Core i7 7th generation processor and a 14" Nero border display with a resolution of 1080 x 1920p. It contains 16GB of DDR4 RAM, 256GB of SSD storage, and an SD card reader. It has a multi-touch gesture touchpad and a full HD webcam.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad X1 Carbon Core i7 7th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★