Sako SVC-20KVA Servo Single Phase Voltage Stabilizer
-4%
Price in Bangladesh
৳72,000
from 1 seller
The lowest price of Sako SVC-20KVA in Bangladesh is ৳72,000 only. Buy Sako SVC-20KVA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 4%
৳75,000
৳ 72,000
📋 Sako SVC-20KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako SVC-20KVA |
| Phase | Single |
| Current Type | AC |
| Input Voltage | 160∼250V |
| Output Voltage | Voltage: 220V ± 3% |
| Total Watt | 16000 |
| Protection | High Volt & Low Volt cut off with auto restart and delay timer, Power Factor: 0.8, Over Voltage: AC 246V ± 4V, Under Voltage: AC 184V ± 4V |
| Noise Level | ≤50dB |
| Environmental | Temperature: -5°C ∼ 45°C, Humidity: 20% to 90% |
| Other Features | Frequency: 50Hz/60Hz |
| Origin | China |
📖 Overview
This Sako SVC is a high-quality servo voltage stabilizer designed to ensure stable and efficient power supply. It has single phase electrical system and is compatible with input voltages ranging from AC 276V to 430V. It is generally suitable for both residential and commercial use. It also supplies constant power to household appliances like refrigerators, air conditioners and televisions.
Be the first to review
Share your experience with Sako SVC-20KVA Servo Single Phase Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★