Sako TNS-9KVA 3-Phase Voltage Stabilizer
-9%
Price in Bangladesh
৳50,500
from 1 seller
The lowest price of Sako TNS-9 KVA in Bangladesh is ৳50,500 only. Buy Sako TNS-9 KVA at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Motijheel, Dhaka
Save 9%
৳55,500
৳ 50,500
📋 Sako TNS-9 KVA Full Specification
| Item | Voltage Stabilizer |
|---|---|
| Model | ✅ Sako TNS-9 KVA |
| Phase | 3 |
| Current Type | AC-AC |
| Input Voltage | AC 260V - 430V |
| Output Voltage | 380V ± 3% |
| Total Watt | 9KVA |
| Protection | Bypass: Auto/ Manual Optional, Over / Low Voltage, Short Circuit & Over Load |
| Display | Analog |
| Noise Level | 50dB |
📖 Overview
This Sako voltage stabilizer is optimally designed to protect sensitive equipment from power fluctuations. It comes with 9KVA power and 3phase. This stabilizer is suitable for industrial, commercial, or heavy-duty residential applications and maintains a constant voltage. Moreover, having the inclusion of advanced circuitry it ensures the correction of under-voltage and over-voltage conditions.
Be the first to review
Share your experience with Sako TNS-9KVA 3-Phase Voltage Stabilizer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★