Asus Vivobook 15-X507UF Intel Core i5 8th Gen Laptop
-14%
Price in Bangladesh
৳30,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳30,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 14%
৳35,000
৳ 30,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8250U 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, 1.60 GHz up to 3.40 GHz |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported FHD ( 1920 x 1080 ) Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 120GB M.2 NVME SSD + 1TB HDD Hard Disk |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | 2GB Total Graphics with Dedicated NVIDIA GeForce MX 130 GDDR5 |
| Audio/Speaker | Built-in 2 W Stereo Speakers with Microphone |
| Networking | Integrated 802.11ac (2x2) |
| Webcam | VGA Webcam |
| Card Reader | Multi-format card reader |
| Keyboard | Chiclet keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 36.5 x 26.6 x 2.19 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.68 kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus Vivobook 15-X507UF comes with some amazing features such as an Intel Core i5-8250U 8th generation processor, 6M cache, 1.60 GHz up to 3.40 GHz processor speed, 15.6" 4K supported FHD ( 1920 x 1080 ) display, 8GB DDR4 RAM, 120GB M.2 NVME SSD + 1TB HDD Hard Disk, built-in 2W stereo speakers with microphone, integrated 802.11ac (2x2) networking, VGA webcam, multi-format card reader, chiclet keyboard, and has a activated window.
Be the first to review
Share your experience with Asus Vivobook 15-X507UF Intel Core i5 8th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★