Asus VivoBook S15 S510U Core i7 7th Gen 2GB Graphics
-22%
Price in Bangladesh
৳35,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳35,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 22%
৳45,000
৳ 35,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Core i7 7500U 7th Gen |
| Processor Speed | Base frequency 2.50 GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 15.6 Inch 4K Supported Display |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 128 GB M.2 NVME SSD + 500 GB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | DVD R/W |
| Graphics Card | Nvidia 2GB Dedicated Graphics |
| Audio/Speaker | ASUS SonicMaster Technology, Built-in Stereo 2 W Speakers and Microphone |
| Networking | Integrated 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet, Wireless IEEE 802.11b/g/n + Bluetooth 4.0 |
| Webcam | HD Web Camera |
| Card Reader | Multi-Format Card Reader |
| Battery | 3 Cell Li-ion Battery, Backup 3 Hours |
| Software | Windows |
| Product Weight (Kg) | 1.5 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus vivobook S15 S510U laptop has Intel core i7 7th generation processor, 8GB DDR4 RAM, 500GB HDD+128GB SSD, 2GB dedicated graphics card, 15.6 inch anti-glare 4K supported display, WiFi, Bluetooth, and card Reader. Also, it provides up to 3 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook S15 S510U Core i7 7th Gen 2GB Graphics and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★