Asus VivoBook S556UQ Core i5 6th Gen 2GB Dedicated
-18%
Price in Bangladesh
৳22,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳22,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 19%
৳27,000
৳ 22,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Gen 6200U Processor |
| Processor Speed | 2.30 GHz by Turbo Frequency Up To 2.80 GHz, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel HM99 Chipset |
| Screen Size | 15.6" 4K |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD RW |
| Graphics Card | 4GB Shared with 2GB Dedicated NVIDIA GeForce MX 150 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Dolby Advanced Audio Certification |
| Networking | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, 10/100/1000 Base T |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | USB / RJ-45 / HDMI |
| Battery | 4 cell |
| Keyboard | Standard |
| Software | Standard |
| Product Weight (Kg) | 2 Kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
Asus VivoBook S556UQ gaming laptop has Intel core i5 6th generation processor, 15.6" 4K supported Ultra Full HD display, 8 GB DDR4 RAM, 256GB SSD, HD web camera, super-multi DVD, SonicMaster technology, polymer battery with 3 hours backup, and chiclet keyboard.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook S556UQ Core i5 6th Gen 2GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★