Asus VivoBook S Core i5 12th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-35%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Paba, Rajshahi
Save 36%
৳70,000
৳ 45,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-12500H Processor |
| Processor Speed | Up to 2.5 GHz Turbo Frequency (18M Cache, up to 4.5 GHz, 4P+8E cores) |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 16.0-inch, WQXGA (2560 x 1600) 16:10 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, 120Hz refresh rate, 400nits, 100% DCI-P3 color gamut, Anti-glare display, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)85% |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | Smart Amp Technology<br>Built-in speaker<br>Built-in array microphone<br>Cortana voice-recognition support |
| Networking | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2 x 2 + Bluetooth 5.3 Wireless Card (Bluetooth version may change with OS version different.) |
| Webcam | 720p HD camera with privacy shutter |
| Battery | 3-Cell Battery |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 35.76 x 25.24 x 1.79cm |
| Product Weight (Kg) | 1.8 kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus VivoBook S comes with a powerful core i5 12th generation processor that has up to 2.5 GHz turbo frequency, 18M Cache, up to 4.5 GHz, and 4P+8E cores. It has a 16.0 inch IPS Panel display that a lots of features such as 16:10 aspect ratio, LED Backlit, 120Hz refresh rate, 400nits, 100% DCI-P3 color gamut, Anti-glare display and 2560 x 1600p resolution. Also, it has a 8GB RAM and 256GB SSD Hard Disk storage capacity that gives a super smooth using performance.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook S Core i5 12th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★