Dell Chromebook 11 3189 Pentium N5000 Touch Laptop
Price in Bangladesh
৳15,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Pentium Silver N5000 |
| Processor Speed | 1.10GHz, up to 2.70 GHz, 4M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13 inch Touch |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 120GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Built-in Graphics Card |
| Audio/Speaker | 2 x Speaker |
| Networking | Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac, Bluetooth 4.0 |
| Webcam | 2MP, 720p |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Lithium-Ion 3-Cell, 42 Wh |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 304.8 x 20.3 x 208.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.46 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Chromebook 11 3189 laptop comes with 8GB DDR3 RAM and 120GB SSD storage capacity. The laptop is a powered by intel Pentium N5000 processor with maximum frequency of up to 2.70 GHz, and 4M cache. It has a 13-inch touchscreen display that features anti-glare finish 200 nits brightness, 60Hz refresh rate and 360 degrees rotation.
Be the first to review
Share your experience with Dell Chromebook 11 3189 Pentium N5000 Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★