Dell Inspiron 15-3501 Core i3 11th Gen 8GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳38,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-1115G4 11th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.40 GHz |
| Screen Size | 15.6" FHD Display |
| RAM | 8GB DDR4 2667MHz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speaker |
| Networking | Wireless 802.11ac, Bluetooth |
| Webcam | Full HD |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3-Cell 42Wh |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 363.96 x 249 x 18.0 -19.9 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
The Dell Inspiron 15-3501 Laptop is powered by an Intel Core i3 11th generation processor with a maximum frequency of 4.40 GHz. It has 802.11ac 1 WiFi and Bluetooth network connectivity technology for easy connectivity. This laptop has 8GB DDR4 RAM running at 2667MHz which will allow you smooth multitasking and quick access to frequent programs.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15-3501 Core i3 11th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★