Dell Inspiron 15 3511 Core i5 11th Gen 8GB RAM Laptop
-22%
Price in Bangladesh
৳42,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳42,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 22%
৳54,000
৳ 42,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Gen |
| Processor Speed | 8M Cache, 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6-inch FHD LED |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 256GB SSD + 1000GB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 4GB Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, 2W x 2 |
| Networking | 802.11ac 1 x 1 Wi-Fi, Bluetooth V5.0 |
| Webcam | 720p at 30 fps HD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell, 41WHr |
| Keyboard | English International Non-Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 1358.50 x 235.56 x 7.50 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.85 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
Dell Inspiron 15 3511 laptop comes with 15.6 inch display that features full HD resolution, and anti-glare LED backlight narrow border. This laptop is a powered by Intel Core i5 11th generation processor. It has 256GB SSD + 1000GB HDD storage capacity that will let you store a considerable amount of data, files and applications. There is also 8GB DDR4 3200MHz RAM which will allow the laptop to multitask effortlessly.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 3511 Core i5 11th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★