Dell Inspiron 15 3511 Core i5 11th Gen Laptop
-12%
Price in Bangladesh
৳44,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳44,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 12%
৳50,000
৳ 44,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation |
| Processor Speed | 8M Cache, 2.40 GHz up to 4.20 GHz |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported FHD Display |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 512 GB M.2 PCLe NVME SSD + 1 TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 10 GB Graphics with 2GB Dedicated NVIDIA MX350 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, 2W x 2 |
| Networking | 802.11ac 1x1 WiFi, Bluetooth V5.0 |
| Webcam | 720p at 30 fps HD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell, 41WHr |
| Keyboard | English International Non-Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Yes |
| Dimensions (W x D x H) | 358.50 x 235.56 x 17.50mm |
| Product Weight (Kg) | 1.85 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
Dell Inspiron 15 3511 laptop is powered by a powerful Intel Core i5 11th generation processor with built-in 8GB graphics card and NVIDIA MX350 2GB dedicated graphics card, so this laptop runs smoothly and multitasking. This laptop has 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD+ 1TB HDD storage capacity. Also this laptop will provide more than 3 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 15 3511 Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★