Dell Latitude 3300 Intel Core i3 7th Gen
-11%
Price in Bangladesh
৳18,498
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳18,498 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 12%
৳21,000
৳ 18,498
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-7020U 7th Gen |
| Processor Speed | 2.3 GHz, 3MB Cache, 2 Cores, 4 Threads |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 13.6" Anti-glare WLED Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Integrated HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, Microphone |
| Networking | 802.11ac Wi-Fi a / b / g / n, Bluetooth 4.2 |
| Webcam | 2MP HD Webcam |
| Battery | 3-cell - up to 4 hours |
| Keyboard | US English |
| Software | Windows |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3300 comes with a powerful Intel Core i3 7th Gen processor with turbo frequency of 2.3 GHz, 3MB Cache, 2 Cores, and 4 Threads. It has a 13.6" Anti-glare WLED display with a 2MP HD Webcam so it it can give an amazing picture quality. With its 8GB DDR4 RAM and 256GB PCIe M.2 SSD Hard Disk storage capacity with Integrated HD Graphics 620 graphics card it can give a super fast using performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3300 Intel Core i3 7th Gen and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★