Dell Latitude 3520 Core i5 11th Gen 15.6" FHD Laptop
-15%
Price in Bangladesh
৳38,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳38,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 16%
৳45,000
৳ 38,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen processor |
| Processor Speed | 2.40 GHz, up to 4.40 GHz, 4 Cores, 8 Threads, 6 MB Cache |
| Chipset | Integrated with a processor |
| Screen Size | 15.6" FHD (1920 x 1080p) Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers with Waves MaxxAudio |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax),Bluetooth 5.1,RJ-45 Ethernet port,LAN / WLAN Switch |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | Up to 4 Hour |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 0.78 x 14.11 x 9.53 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.59 kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 3520 offers a powerful Intel Core i5 11th generation processor with up to 4.40 GHz turbo speed, 4 Cores, 8 Threads, 6 MB Cache. It features a 13.3-inch Full HD display with a resolution of 1920 x 1080 pixel for better picture quality and has a 720p HD Webcam so you can take photos or videos with this laptop. With its 16GB DDR4 RAM, 512GB NVME M.2 SSD Hard Disk storage capacity it gives a super fast and smooth using performance.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 3520 Core i5 11th Gen 15.6" FHD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★