Dell Latitude 7280 Core i7 7th Gen 8GB RAM 128GB SSD
-13%
Price in Bangladesh
৳19,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳19,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 13%
৳22,500
৳ 19,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-7600U 7th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.8 GHz, up to 3.90 GHz, 4M Cache, |
| Screen Size | 12.5 Inch Diagonal FHD UWVA Anti-Glare Ultra Slim LED-Backlit |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Networking | Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card |
| Webcam | HD |
| Card Reader | MicroSD Card reader |
| Battery | 3 Cell 45WH |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12 x 8.19 x 0.67 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.18 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7280 laptop comes with an Intel Core i7 7th generation processor with a maximum turbo frequency of 3.90 GHz. It is powered by 8GB DDR4 RAM 128GB SSD at 2133MHz bus speed and comes with storage capacity. Also, it features a 3-Cell 45WH battery and it provides up to 3 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7280 Core i7 7th Gen 8GB RAM 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★