Dell Latitude 7280 Core i7 7th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-18%
Price in Bangladesh
৳19,901
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳19,901 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 19%
৳24,500
৳ 19,901
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Core i7 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.8 GHz, up to 3.90 GHz, 4M Cache |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 12.5 Inch Diagonal FHD Anti-Glare Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Networking | Intel Dual-Band Wireless-AC 8265 Wi-Fi + BT 4.2 Wireless Card |
| Webcam | HD |
| Card Reader | MicroSD Card reader |
| Battery | 3 Cell 45WH |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Software | Windows |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7280 laptop has an Intel Core i7 7th generation processor with a maximum turbo frequency of 3.90 GHz. The laptop is powered by 8GB DDR4 and 256GB SSD storage capacity. Also, it features a 3-Cell 45WH battery that provides more than 3 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7280 Core i7 7th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★