Dell Latitude 7400 Core i5 8th Gen Metal Body Touch
Price in Bangladesh
৳34,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Generation |
| Processor Speed | 1.90 GHz, 4 Core, 8 Threads, L3 Cache 6 MB. |
| Screen Size | 14-inch FHD Touchscreen |
| RAM | 16GB DDR4 2600MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel R UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | 2.0 Bottom-Mounted |
| Networking | Intel Wireless-AC 9560 a/b/g/n Wi-Fi 4/ac Wi-Fi 5, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Battery | 6-Cell, 78 Wh Lithium-Polymer |
| Keyboard | LED Backlit |
| Software | Windows 10 Pro With 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 319.77 x 199.9 x 14.89 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.35 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 7400 laptop body is designed with Full Metal material that offers superior heat dissipation during use, helps prevent overheating, and maintains optimum performance. It is powered by a very powerful Intel Core i5-8365U 8th generation that can handle other demanding computing needs including internet browsing and watching movies. Also, it offers a 14-inch FHD touchscreen display.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7400 Core i5 8th Gen Metal Body Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★