Dell Latitude 7400 Core i7 8th Gen 14" 8GB RAM
-6%
Price in Bangladesh
৳28,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳28,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳30,000
৳ 28,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8665U 8th Generation |
| Processor Speed | Maximum Turbo Frequency 4.80 GHz, 8 MB Cache |
| Screen Size | 14" 16:9 FHD WVA, Antireflective and Anti-Smudge |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | High Quality Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless AC 9560 (802.11ac) 2x2, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | IR Camera |
| Battery | 6-Cell, 78 WHr Polymer |
| Keyboard | Full Sized, Optional |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 12.59 x 7.87 x 0.34-0.59 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7400 2-in-1 laptop is powered by an Intel Core i7 8th generation processor with a maximum turbo frequency of 4.80 GHz, and 8 MB cache. This laptop features a 14-inch 16:9 FHD WVA, anti-reflective and anti-smudge display, and corning gorilla glass 5 screen protection. The Dell laptop is made entirely of aluminum material which is very sturdy and elegant in design. It has 8GB DDR4 and 256GB PCIe NVMe solid-state drive storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7400 Core i7 8th Gen 14" 8GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★