Dell Latitude E3440 Core i5 4th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-6%
Price in Bangladesh
৳14,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳14,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 7%
৳15,000
৳ 14,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-4200U 4th Gen Processor |
| Processor Speed | 1.60 GHz up to 2.60 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 14" HD LED Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | DVD Super Multi Double Layer |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4400 |
| Networking | Wireless 802.11 b/g/n, Bluetooth V4.0 |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | MicroSD Card Reader |
| Battery | 4 Cell |
| Keyboard | Standard |
| Software | Free DoS |
| Dimensions (W x D x H) | 376 x 259 x 25.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.10 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude E3440 laptop comes with a powerful Intel Core i5-4200U 4th generation processor that has 1.60 GHz up to 2.60 GHz processor speed. It has a 14-inch HD LED display with a 720p HD camera that can take clear photos and videos. Also, it has 8GB RAM and 256GB SSD Hard Disk capacity so it can give a smooth and fast use.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude E3440 Core i5 4th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★