Dell Latitude 5470 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop
Price in Bangladesh
৳18,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6300U 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz, 3M Cache |
| Screen Size | 14 Inch LED Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | HDD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 520 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, Microphone |
| Networking | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, Gigabit Ethernet, Wi-Fi |
| Webcam | 2MP HD Webcam |
| Card Reader | SD Memory Card |
| Battery | 4-Cell 3-Hour Battery Backup |
| Product Weight (Kg) | 1.3Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Dell Latitude E5470 laptop features 256GB SSD storage capacity with a 14.00-inch display. It is powered by an Intel Core i5 6th generation processor and comes with 8GB of memory. Also, it comes with Stereo Speakers, Microphone, Intel HD Graphics 520 graphics and SD Memory Card reader.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5470 Core i5 6th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★