Dell Precision 5530 i7 8th 4K Touch Laptop with Quadro
-7%
Price in Bangladesh
৳60,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8850H Hexa-Core 8th Generation |
| Processor Speed | 9M Cache, up to 4.30GHz |
| Screen Size | 15.6" UltraSharp 4K Infinite Touchscreen, 3840 x 2160p resolution |
| RAM | 16GB DDR4 2400MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro P2000 4GB GDDR5 graphics card |
| Audio/Speaker | Stereo |
| Networking | Wi-Fi / LAN / Bluetooth |
| Webcam | HD Camera / Still image: 0.92 megapixels / Video: 1280 x 720p at 30 fps |
| Battery | 56Whr Lithium-Ion polymer / Up to 8 hours of battery backup |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 9.3 x 14.1 x 0.7 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.77Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Precision 5530 gaming laptop comes with NVIDIA Quadro P2000 4GB GDDR5 graphics card for heavy gaming, graphics design, programming, and other tasks. Dell Workstation Laptop uses Intel Core i7-8850H hexa-core powerful processor for multitasking. Also, it has a huge RAM of 16GB DDR4 type with 2400MHz speed to run any heavy software and games smoothly and 512GB SSD storage capacity. Additionally, it comes with a 4K resolution touchscreen display.
Be the first to review
Share your experience with Dell Precision 5530 i7 8th 4K Touch Laptop with Quadro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★