Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 16GB RAM
Price in Bangladesh
৳27,999
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳27,999 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 27,999
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 1.6 GHz base frequency, up to 3.9 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 Cache, 4 Cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14" Full HD IPS Touch Display |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers, Dual Array Microphone |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC, Bluetooth V4.2 |
| Webcam | 720p HD Camera with ThinkShutter |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 6-Cell Li-Ion |
| Keyboard | 6-Row, LED Backlit, Spill-resistant, multimedia Fn keys |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x .078" |
| Product Weight (Kg) | 1.3 kg |
| Other Features | Finger Print Security |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
This Lenovo ThinkPad T480s laptop is powered by an Intel Core i5 8th generation processor that offers a base frequency of 1.70 GHz and a maximum turbo frequency of 3.90 GHz. It comes with 16GB DDR4 RAM and 256GB M.2 SSD storage capacity. It has a 14" full HD IPS touch display that can be used with the display. It also has Intel Dual Band Wireless-AC, and Bluetooth V4.2 for network connectivity.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad T480s Core i5 8th Gen 16GB RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★