Dell XPS 13 9305 Core i7 11th Gen 13.3" Nano-Edge
Price in Bangladesh
৳55,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳55,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 55,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1165G7 11th Generation |
| Processor Speed | Up to 4.70GHz, 12MB Cache |
| Screen Size | 13.3" FHD Nano-Edge |
| RAM | 16GB LPDDR4x 4267MHz |
| Hard Disk | 512GB NVMe Flash Drive |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe-4GB |
| Audio/Speaker | Stereo speaker |
| Networking | Killer Wi-Fi 6 AX1650 (2 x 2), Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 1 x microSD slot |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr Integrated battery |
| Keyboard | LED Backlit Key |
| Software | Windows |
| Extra Slot | M.2 PCIe NVMe |
| Dimensions (W x D x H) | 302 x 199 x15.8mm |
| Product Weight (Kg) | 1.23Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 9305 laptop comes with 13.3 inch nano-edge full HD resolution display. It is a powered by Intel Core i7-1165G7 11th generation processor with maximum frequency of 4.70GHz and 12MB cache. The Dell laptop has 16GB LPDDR4x 4267MHz RAM and 512GB NVMe SSD storage capacity. This laptop has fingerprint security technology that can be opened very quickly with your fingers. It has Killer Wi-Fi 6 AX1650 2 x 2, and Bluetooth 5.1 for network connectivity, which can make internet browsing, video streaming, and other tasks fast.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9305 Core i7 11th Gen 13.3" Nano-Edge and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★