Dell XPS 13 9370 Core i7 8th Gen 8GB RAM Laptop
-13%
Price in Bangladesh
৳39,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳39,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 13%
৳45,000
৳ 39,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8665U 8th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 1.90 GHz, Max Turbo Frequency 4.80 GHz, e 8 MB Smart Cache |
| Screen Size | 13.3" 4K Supported Infinity Edge FHD Touch Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | 4 GB Intel Graphics |
| Audio/Speaker | 1W x 2 = 2W total 4 Digital Array Microphone |
| Networking | 802.11ac 2x2 a, Bluetooth |
| Webcam | 720p HD |
| Battery | 4-Cell, 52 WHr Li-ion |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Original Activated Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 11.6 x 302 x 199 mm |
| Product Weight (Kg) | 2.67 Kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
Dell XPS 13 9370 laptop comes with 13.3'' 4K supported infinity edge ultra slim touch display. It is included 256GB M.2 NVME SSD, and 8GB DDR4 RAM. This laptop is a powered by Intel Core i7 8th generation processor with maximum turbo frequency of 4.80GHz, and 8MB smart cache. It has a backlit keyboard that allows comfortable typing in the dark.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9370 Core i7 8th Gen 8GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★