Dell XPS 13 9380 Core i7 8th Gen 16GB RAM / 512GB SSD
-8%
Price in Bangladesh
৳41,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳41,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 9%
৳45,000
৳ 41,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7 8565U 8th Generation |
| Processor Speed | 8MB Cache, 4 Core, Up to 4.60GHz |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 13.3" FHD |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVME SSD |
| Disk Type | SSD |
| Audio/Speaker | Stereo Speakers with Waves Maxx Audio Pro 1 W x 2 = 2 W Total |
| Networking | Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth V4.1 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 2.1 MicroSD Card Reader |
| Battery | Long Time Battery Backup |
| Dimensions (W x D x H) | 302 x 199 x 7.8 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.23 kg |
| Series | Dell XPS |
📖 Overview
This Dell XPS 13 9380 laptop has a 13.3" FHD display and a powerful Core i7 8th generation processor with 8 MB cache, 4 cores, and a clock speed of up to 4.60 GHz. It has 16GB of DDR4 RAM, as well as a 512GB M.2 NVME SSD and a metal body that looks so classy. It contains stereo speakers and Waves Maxx Audio Pro that allows users to hear real-time audio.
Be the first to review
Share your experience with Dell XPS 13 9380 Core i7 8th Gen 16GB RAM / 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★