Desktop PC Core i5 6th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-8%
Price in Bangladesh
৳17,000
from 1 seller
The lowest price of Desktop pc core i5 6th gen 8gb ram 256gb ssd in Bangladesh is ৳17,000 only. Buy Desktop pc core i5 6th gen 8gb ram 256gb ssd at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳18,500
৳ 17,000
📋 Desktop PC Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-6400 6th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 3.30 GHz |
| Main Board | Motherboard Intel Chip H-110M |
| Monitor | Monitor 19" LED Starex Brand |
| RAM | 8GB DDR4 2400 Bus |
| Hard Disk | SSD 256GB SATA |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 510 2GB |
| Audio / Speaker | HD Realtek |
| Networking | 100 / 1000Mbps |
| Keyboard | USB Giga sonic |
| Mouse | Lenovo USB |
| Modem | 3G/4G Modem Support |
| Casing | Xpress Brand / Giga sonic |
| Software | Window 10 active |
📖 Overview
This desktop PC can provide a frequency speed of 3.30GHz with an Intel Core i5 6th generation processor. In addition, this PC has an Intel Chip H-110M motherboard, a 2GB built-in graphics card, 8GB of RAM, and a 256GB SSD drive, making it ideal for everyday tasks like graphic design, programming, and gaming. It has an ATX casing and a standard keyboard and mouse, giving it a stylish look.
Be the first to review
Share your experience with Desktop PC Core i5 6th Gen 8GB RAM 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★