Desktop PC Core i3 8th Gen 8GB RAM 256GB SSD
-5%
Price in Bangladesh
৳17,000
from 1 seller
The lowest price of Intel in Bangladesh is ৳17,000 only. Buy Intel at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳18,000
৳ 17,000
📋 Intel Full Specification
| Item | Desktop PC |
|---|---|
| Brand | Intel |
| Desktop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core-i3 8th Generation |
| Processor Speed | 6M Cache, 3.60 GHz |
| Main Board | Motherboard Gigabyte H-310M |
| Monitor | Giga sonic 19" LED HD |
| RAM | Adata 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Graphics Intel HD 510 |
| Audio / Speaker | Realtek HD Port Audio |
| Networking | 100 / 1000Mbps |
| Keyboard | Hi Power USB |
| Mouse | USB Hi Power |
| Modem | 3G/4G Support |
| Casing | ATX With Power Supply |
| Software | Free Duos |
📖 Overview
This Desktop standard PC has an Intel Core i3-8100 8th generation processor Which speeds 2.80GHz Up to 3.60GHz. It offers a Giga sonic 19" LED HD monitor. Also, this PC comes with a Gigabyte H-310M main board, 8GB desktop PC RAM, 256GB SSD storage capacity, and an ATX with Power Supply casing.
5.0
★★★★★
1 review
R
hdshohag
27 June 2018 07.23 PM
Overall
★★★★★
This configuration pc is good and price is low from the others shop. Thanks for giving a good configuration pc at a low cost.