HP Elite Dragonfly G2 Core i5 8th Gen 4K Touch
-31%
Price in Bangladesh
৳41,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳41,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 32%
৳60,000
৳ 41,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Generation |
| Processor Speed | 3.0 GHz Base frequency, up to 4.8 GHz, 12 MB Cache and 4 cores |
| Screen Size | 13.3 inch Diagonal FHD bent, BrightView WLED UWVA, eDP 1.4 and PSR2, 400 nits, 72% NTSC, touch, Low Power |
| RAM | 16GB LPDDR4X 4266MHz SDRAM |
| Hard Disk | 512GB PCIe Gen 3 x4 NVMe M.2 TLC |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen, Internal microphones |
| Networking | Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11a / b / g / n / ac / ax 2 x 2 and Bluetooth 5 combo, vPro |
| Webcam | 720p HD and IR camera |
| Card Reader | 1 x microSD media card reader |
| Battery | HP Long Life 2-cell, 38 Wh polymer |
| Keyboard | Backlit, Spill-resistant, with HP Dura Keys |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 30.43 x 19.76 x 1.60 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 0.98 kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Elite Dragonfly G2 laptop is powered by Intel Core i5 8th generation powerful processor that can run up to 4.8 GHz with Intel turbo boost technology and comes with 12MB cache and 4 cores. This laptop has a 13.3" Diagonal UWVA touchscreen display and its display can be rotated 360-degrees, so you can use the display according to your needs. It has 16GB SDRAM and 512GB PCIe Gen 3 x4 NVMe M.2 TLC SSD.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite Dragonfly G2 Core i5 8th Gen 4K Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★