HP Elite Dragonfly G3 Core i7 12th Gen Touch Laptop
-13%
Price Range in Bangladesh
from
৳74,000
to
৳77,999
across 2 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳74,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳77,999 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 14%
৳86,000
৳ 74,000
ElephantRoad, Dhaka
৳ 77,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-1265U 12th Gen |
| Processor Speed | up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads |
| Screen Size | 13.5" diagonal, WUXGA+4K Touchscreen display |
| RAM | 16GB LPDDR5 4800MHz |
| Hard Disk | 512GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel iris xe graphics 8GB |
| Audio/Speaker | Audio by B&O |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2 x 2) and Bluetooth 5.2 combo |
| Webcam | 5MP HD Camera |
| Battery | HP Long Life 6-cell, 68 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Spill-Resistant & Backlit |
| Software | Windows 11 Pro |
| Dimensions (W x D x H) | 29.74 x 22.04 x 1.64 cm |
| Product Weight (Kg) | 0.99 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
HP Elite Dragonfly G3 laptop is powered by a powerful Intel Core i7 12th generation processor with a maximum frequency of 4.8 GHz, 12 MB L3 cache, 10 cores, and 12 threads. This laptop comes with a 13.5" diagonal, WUXGA touchscreen display featuring IPS, BrightView, 1000 nits, and 72% NTSC. It also has a spill-resistant, backlit keyboard. It has 16GB LPDDR5 RAM running at 4800MHz which allows for smooth multitasking and quick access to frequently used programs.
Be the first to review
Share your experience with HP Elite Dragonfly G3 Core i7 12th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★