HP EliteBook 840 G6 Core i7 8th Gen 16GB RAM Laptop
-10%
Price in Bangladesh
৳33,999
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳33,999 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 11%
৳38,000
৳ 33,999
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8565U 8th generation |
| Processor Speed | 1.8 GHz base frequency, up to 4.6 GHz, 8 MB L3 Cache and 4 Cores |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14 inch diagonal FHD IPS eDP Anti-Glare On-Cell WLED-backlit, 250 nits, 45% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel GPU 8GB |
| Audio/Speaker | Integrated Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 50 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Collaboration Backlight |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 32.61 x 23.42 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.78 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G6 laptop is powered by Intel Core i7 8th generation processor series. This laptop comes with Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth version 5 technology that gives you superfast networking speeds for super-smooth video chats and fast large file transfers. can be done. The HP laptop included 16GB DDR4 RAM and 256GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G6 Core i7 8th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★