HP EliteBook X360 1030 G4 Core i5 8th Gen 13.3" Touch
-18%
Price in Bangladesh
৳32,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳32,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Kamalapur, Dhaka
Save 19%
৳40,000
৳ 32,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8365U 8th Gen |
| Processor Speed | 6M Cache, up to 4.10 GHz |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 13.3 inch diagonal FHD IPS eDP with PSR BrightView LED-backlit Touchscreen, direct bonded with Corning Gorilla Glass 5, 400 nits, 72% NTSC |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 with 8GB Shared Graphics |
| Audio/Speaker | Yes |
| Networking | Intel AX200 (2 x 2) and Bluetooth 5 Wi-Fi 6 Combo (vPro) |
| Webcam | FHD camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life, 4-cell, 56.2 Wh Li-ion |
| Keyboard | Full-Sized, Spill-Resistant DuraKeys Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 30.58 x 20.50 x 1.57 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.27 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook X360 1030 G4 comes with a 13.3-inch diagonal full HD IPS eDP with PSR BrightView LED-backlit touchscreen display and Corning gorilla glass 5 protection. It has an external nano SIM slot for WWAN. The HP laptop has 16GB DDR4 RAM and 256 GB PCIe NVM SSD storage. The laptop has Intel AX200 (2 x 2) and Bluetooth 5 Wi-Fi 6 Combo (vPro) for networking connectivity to deliver a fast, smooth online experience.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook X360 1030 G4 Core i5 8th Gen 13.3" Touch and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★