HP EliteBook x360 1040 G7 Core i7 10th Gen Touch Laptop
Price in Bangladesh
৳56,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳56,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 56,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-10810U 10th Generation |
| Processor Speed | 1.1 GHz, up to 4.9 GHz , 12 MB cache, 6 cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14.0 inch diagonal FHD IPS Ultraslim 2.0 mm eDP and PSR2 BrightView touchscreen with 0.4 mm Gorilla Glass 5 , 400 nits, 72% NTSC |
| RAM | 16GB LPDDR4 2933 MHz |
| Hard Disk | 512 GB PCIe NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Intel UHD Premium Graphics |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AX201 802.11a/b/g/n/ac (2 x 2) Wi-Fi 6 and Bluetooth 5 Combo, non-vPro |
| Webcam | Hybrid 720p |
| Battery | HP Long Life 4-cell, 54.5 Wh Li-ion polymer |
| Keyboard | Spill Resistant Optional Backlit |
| Software | Windows |
| Extra Slot | Up to 64GB Upgraded RAM slot |
| Dimensions (W x D x H) | 31.93 x 20.27 x 1.65 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.32 Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
HP EliteBook x360 1040 G7 Laptop comes with a 14-inch display that features FHD IPS Ultraslim 2.0 mm eDP and PSR2 BrightView touchscreen with 0.4 mm Gorilla Glass 5 protection, 400 nits, and 72% NTSC. It has a fingerprint sensor which will make the user more secure. The laptop comes with 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD. The HP laptop is a powered by Intel Core i7 10th generation processor.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook x360 1040 G7 Core i7 10th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★