HP Pavilion 15-CS0064TX Core i7 8th Gen 4GB Dedicated
-8%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 8%
৳49,000
৳ 45,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7- 8565U 8th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 1.80 GHz, Max Turbo Frequency 4.60 GHz, 8MB Cache |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported Ultra Full HD Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 128GB M.2 SSD + 1TB SATA HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Graphics Card | 8GB Graphics Card with 4GB Dedicated NVIDIA MX150 |
| Audio/Speaker | B&O PLAY, Dual Speakers, HP Audio Boost |
| Networking | Intel Wireless-AC 9461 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | HP Wide Vision HD Camera with Integrated Dual Array Digital Microphone |
| Card Reader | Multi-Format SD Media Card Reader |
| Battery | 3-Cell, 41 Wh Li-ion Prismatic and Polymer |
| Keyboard | Full-Size island-Style Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 37.6 x 24.42 x 2.25 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 2Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
HP Pavilion 15-CS0064TX laptop has an Intel Core i7-8565U 8th processor with a base frequency of 1.8 GHz and a maximum turbo speed of 4.6 GHz. This laptop includes 180GB M.2 SSD + 1TB SATA HDD storage and 16 GB DDR4 RAM. Also, it has an 8GB graphics card with 4GB dedicated NVIDIA MX150. It comes with a full-size island-style keyboard with a numeric keypad and an HP Wide Vision HD camera with an integrated dual-array digital microphone. This laptop has a 3-cell, 41 Wh Li-ion prismatic and polymer battery that provides up to 4 hours of backup.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-CS0064TX Core i7 8th Gen 4GB Dedicated and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★