HP Pavilion 15-eg1043TX Core i5 11th Gen Laptop
Price in Bangladesh
৳52,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳52,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 52,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen |
| Processor Speed | Base Frequency 2.50 GHz up to 4.50 GHz, 8M Cache |
| Screen Size | 15.6" Full HD IPS |
| RAM | 8GB 3200 MHz |
| Hard Disk | 512GB M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 2 GB GDDR5 NVIDIA GeForce MX450 Dedicated |
| Audio/Speaker | Dual Speaker |
| Networking | Realtek Wi-Fi 6 (1 x 2), Bluetooth V5.2 |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones |
| Battery | 3-Cell Type, 41 Wh |
| Keyboard | Back-lit Type |
| Dimensions (W x D x H) | 36.02 x 23.4 x 1.79cm |
| Product Weight (Kg) | 1.74Kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
The HP Pavilion 15-eg1043TX laptop is powered by the Intel Core i5 11th generation processor with a base frequency of 2.50 GHz up to 4.50 GHz. It comes with a 512GB M.2 SSD for storing all your valuable data. This laptop is equipped with a Realtek Wi-Fi 6 (1x2) and Bluetooth 5.2 combo (supporting gigabit data rates) for wireless connectivity.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-eg1043TX Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★