HP ProBook 445 G7 Ryzen 5 4500U 256GB SSD Laptop
Price Range in Bangladesh
from
৳28,000
to
৳32,000
across 6 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳28,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 6 sellers available. Prices range up to ৳32,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 6 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 28,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 13%
৳33,500
৳ 29,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 3%
৳30,000
৳ 29,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4500U |
| Processor Speed | 2.3 GHz base clock, up to 4.0 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 6 cores |
| Chipset | Integrated with processor |
| Screen Size | 14.0 inch diagonal HD SVA eDP anti-glare LED-backlit slim, 220 cd/m², 45% NTSC |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB PCIe NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Audio/Speaker | 2W / 4 ohm per speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9260 802.11ac (2 x 2) Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo, non-vPro |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 45 Wh Li-ion |
| Keyboard | Spill-resistant with optional backlit function |
| Software | Windows 10 |
| Dimensions (W x D x H) | 32.41 x 23.77 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.6 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 445 G7 laptop is a powered by Ryzen 5 4500U processor with a maximum turbo frequency of 4.0 GHz. The laptop has a 14-inch FHD diagonal SVA eDP anti-glare LED-backlit slim display that supports up to 4K resolution at 30 Hz. This laptop comes with 8GB DDR4 RAM which allows quick access to smooth multitasking programs.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 445 G7 Ryzen 5 4500U 256GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★