HP ProBook 445 G7 Ryzen 5 4500U 512GB SSD Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳36,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳36,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳39,000
৳ 36,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4500U |
| Processor Speed | Up to 4.50 GHz Turbo Boost Speed, 6 Core, 8 Mb Cache |
| Screen Size | 14" diagonal FHD IPS anti-Glare LED-backlit Display |
| RAM | 16GB DDR4 3200 MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Graphics Card | Readeon Dedicated 512MB, Readeon Share Graphics 8 GB |
| Audio/Speaker | Audio by Bang & Olufsen / dual stereo speakers / 3 multi array microphone |
| Networking | Intel AX201 Wi-Fi 6 2 x 2 & Bluetooth V5 Combo, non-vPro |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Yes |
| Battery | 3-Cell 53 WHr Long Life |
| Keyboard | Dual Point spill-resistant Premium |
| Software | Windows |
| Extra Slot | M.2 NVMe slot |
| Dimensions (W x D x H) | 32.41 x 23.77 x 1.80 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 1.6 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
This HP ProBook 445 G7 comes with a very powerful processor Ryzen 5-4500U which can generate a maximum speed frequency of up to 4.50GHz. This laptop can be used for gaming, programming, video, photo editing, internet browsing, and watching movies. It also has an LED-backlit keyboard that facilitates typing even in low light. The laptop included 16GB DDR4 3200 MHz RAM and 512GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 445 G7 Ryzen 5 4500U 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★