HP ProBook 635 Aero G7 Ryzen 5 4550U 512GB SSD Laptop
-6%
Price in Bangladesh
৳35,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4550U |
| Processor Speed | 2.3 GHz to 4 GHz, 8 MB Cache |
| Screen Size | 13.3 inch diagonal, FHD, IPS, anti-glare, 1000 nits, 72% NTSC |
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Hard Disk | 512 GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 8 GB Share Graphic |
| Audio/Speaker | High Quality Speaker |
| Networking | Realtek 802.11a/b/g/n/ac 2 x 2 Wi-Fi & Bluetooth 5 combo |
| Webcam | 720p HD camera with Think Shutter |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 53 Wh Li-ion |
| Keyboard | HP Premium Keyboard, Spill-resistant, Backlit keyboard |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 30.76 x 20.45 x 1.92 cm |
| Product Weight (Kg) | Starting at 0.99 kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 635 Aero G7 laptop is a powered by AMD Ryzen 5 4550U powerful processor with maximum frequency of 4 GHz, and 8 MB cache. It has 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD storage capacity. It comes with Realtek 802.11a / b / g / n / ac 2 x 2 Wi-Fi & Bluetooth 5 combo for network connectivity. This laptop ProBook 635 laptop features 13.3 inch diagonal display, high quality speaker, HP Long Life 3-cell, 53Wh li-ion and HP premium keyboard.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 635 Aero G7 Ryzen 5 4550U 512GB SSD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★