Lenovo ThinkPad L14 Gen-2 Core i5 11th Gen Laptop
-8%
Price in Bangladesh
৳40,999
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-1135G7 11th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.40 GHz, up to 4.20GHz, 8MB Cache |
| Screen Size | 14" FHD, IPS, Anti-Glare, Non-Touch, 250 nits |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz |
| Hard Disk | 256GB M.2 2280 PCIe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe |
| Audio/Speaker | Dolby Audio Premium / Stereo speakers |
| Networking | WiFi 6 802.11 AX WLAN, Bluetooth V5.1, NFC |
| Webcam | 720p HD with webcam privacy shutter |
| Card Reader | Smart card reader |
| Battery | 3-Cell Li-Polymer Internal Battery, 45Wh |
| Keyboard | Spill-Resistant |
| Software | Windows |
| Extra Slot | M.2 Type SSD Supported |
| Product Weight (Kg) | 1.58Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad L14 Gen-2 laptop features Intel Core i5 11th generation
powerful processor with a maximum turbo frequency of 4.20GHz. This laptop uses 8GB of DDR4 memory which allows the laptop to operate at high speeds with reduced power consumption saving considerable energy and without the need for cooling. It comes with a Thunderbolt 4 port which can transfer data very fast regardless of device or internet. It also has an HDMI 2.0 port that can be conveniently connected to a monitor.
powerful processor with a maximum turbo frequency of 4.20GHz. This laptop uses 8GB of DDR4 memory which allows the laptop to operate at high speeds with reduced power consumption saving considerable energy and without the need for cooling. It comes with a Thunderbolt 4 port which can transfer data very fast regardless of device or internet. It also has an HDMI 2.0 port that can be conveniently connected to a monitor.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo ThinkPad L14 Gen-2 Core i5 11th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★