Lenovo Thinkpad T470 Core i5 6th Gen Laptop
-51%
Price in Bangladesh
৳21,991
from 1 seller
The lowest price of Lenovo in Bangladesh is ৳21,991 only. Buy Lenovo at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Paba, Rajshahi
Save 51%
৳45,000
৳ 21,991
📋 Lenovo Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 6th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.30 GHz, up to 2.80 GHz with Turbo Boost, 2 Cores, 4 Threads, 3MB Cache |
| Screen Size | 14.0" FHD Anti-Glare, 220 Nits Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400 BUS |
| Hard Disk | 256GB NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD 5500 Series |
| Audio/Speaker | Dolby Advanced Audio / Stereo Speakers |
| Networking | Intel 8260 802.11AC (2 x 2) Wi-Fi / LAN / Bluetooth 4.1 |
| Webcam | 720p HD |
| Card Reader | 1 x Media Card Reader |
| Battery | 6 Cell 48Wh |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 13.25 x 9.15 x 0.79 inch |
| Product Weight (Kg) | 1.58Kg |
| Series | Lenovo Thinkpad |
📖 Overview
Lenovo ThinkPad T470 business series Ultrabook has 256GB SSD storage capacity, 8GB DDR4 RAM, 14" FHD display, 1920 x 1080 pixel screen resolution, solid-state storage and secure fingerprint reading, 3 to 4 hour battery backup, 336.6 x 232.5 x 19.95mm dimension.
Be the first to review
Share your experience with Lenovo Thinkpad T470 Core i5 6th Gen Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★